Historie výroby svíček

Historie výroby svíček má dlouhou tradici a v jednotlivých zemích se vyvíjela nezávisle.

Svíčka jako zdroj světla 

Již v období před naším letopočtem lidé používali svíčky jako zdroj světla. Nejdříve v jeskyních, poté na veřejných místech, v kostelech a postupem času byla svíčka tak dostupná na trhu, že ji měla snad každá domácnost pod vlastní střechou.

Dříve sloužila jako nezbytný zdroj světla, dneska ji zapalujeme spíše při slavnostních příležitostech. Tradice výroby svíček je tedy nepochybně dost dlouhá.

V různých zemích se vyvíjela nezávisle a materiály se rovněž dost lišily. Nejvíce využívaný byl včelí vosk, ze kterého tvořili nejen obyvatelé Egypta a starého Říma. Oblíbený byl i velrybí tuk, ze kterého tvořili Číňané. Indie byla známá svíčkami z vosku a skořice.

Nástup nových materiálů 

Svíčky se postupně vyráběly z parafínu, palmového vosku, stearinu a gelu. Při jejich výrobě se začaly používat parfémy, barvy a také vytvářet různé tvary. Dnes můžete mít svíčku ve tvaru koule, pyramidy nebo čtverce. Krásné jsou také vyřezávané nebo máčené svíčky.

Nové materiály přinesly neomezené možnosti. Každý si může vytvořit originální svíčku podle svých představ. Svíčky se staly součástí našich domovů, i když je už jako světlo nepotřebujeme. Můžeme si vytvořit příjemnou atmosféru, kdykoli chceme, nejen v období adventu.